عملیات محرم دومین خاکریز دفاع مقدس بود/امام خمینی این عملیات را «فتح بزرگ محرم»نامید

23 آبان 93-12:51

عملیات محرم به عمده اهداف خود رسید وپیروزی مهمی را در جبهه‌ها رقم زد. پس از موفقیت رزمندگان اسلام درعملیات مسلم بن عقیل، این عملیات توانست امید به پیروزی را در بین مسئولین كشور افزایش دهد. بر همین اساس، امام خمینی این عملیات را «فتح بزرگ محرم» نام نهادند.

http://upload7.ir/imgs/2014-11/09611180873492237982.jpg
به مناسبت سالروز عملیات محرم خبرنگار رزمندگان شمال مصاحبه ای را با سردار عبدالعلی عمرانی اولین فرمانده لشکر 25 کربلا در دوران دفاع مقدس ترتیب داده است که ماحصل این مصاحبه خواندنی در ادامه تقدیم مخاطبان گرامی می شود:

دوران هشت ساله جنگ تحمیلی از پر ماجراترین و پر حادثه‌ترین ایام تاریخ معاصر ایران است.غافلگیری و عدم آمادگی ایران موجب شد تا در نیمه دوم سال 1359 هزاران کیلومتر مربع از سرزمین ایران به اشغال ارتش عراق درآید، اما پس از گذشت مدتی از آغاز تهاجم عراق، نیروهای مسلح و رزمندگان داوطلب با فداکاری بسیار توانستند جلو پیشروی‌های ارتش عراق را بگیرند و برنامه ریزی خود را برای حمله به مواضع ارتش عراق آغاز كنند. به این ترتیب در مدت کمتر از دو سال با سلسله عملیات‌ انجام شده، عمده سرزمین‌های ایران از اشغال ارتش متجاوز آزاد شد، اما جنگ تمام نشد و ایران به دنبال «رهایی تمام سرزمین‌های خود» و «وادار کردن عراق به پذیرش معاهده مرزی 1975» و «دریافت خسارات» جنگ برآمد.

بدین منظور سلسله عملیات جدیدی طرح‌ریزی شد تا هم با حمله به خطوط دفاعی ارتش عراق، متجاوزین به بیرون از مرزها رانده شوند و هم عراق از ادعای خود در بارة اروندرود دست بردارد و هم به رعایت حسن همجواری در رفتارهای خود روی آورد. یکی از آن عملیاتی که برای تحقق چنین اهدافی طراحی و در ماه عزای حسینی به مورد اجرا درآمد عملیات محرم بود.

عملیات محرم یکی از سلسله عملیات‌ کربلا با اسم کربلای5

عملیات محرم در آبان ماه سال سوم جنگ برابر با 14 محرم الحرام در جبهه شمالی استان خوزستان و در حواشی مرز انجام شد. با عدم اطمینان ایران از امکان ختم جنگ با انجام فعالیت‌های سیاسی و از طریق کمک مجامع بین المللی، همچنان اجرای عملیات نظامی به عنوان مهم‌ترین راهکار جمهوری اسلامی برای تسلیم کردن حکومت عراق و پذیرش شرایط ایران برای پایان دادن به جنگ تلقی می‌شد. بر این اساس عملیات محرم طرح ریزی و اجرا شد. عملیات محرم یکی از سلسله عملیات‌ کربلا با اسم کربلای5 است. این عملیات در منطقه موسیان و در جنوب دهلران تا فكه در تاریخ 10/8/1361 و در ساعت 22:08 با رمز یا سجاد (ع)‌، یا زینب کبری(س) آغاز شد.

درکمتر از 30 دقیقه بچه ها خط را شکستند

در مرحله نخست کمتر از 30 دقیقه بچه ها موفق شدند خط را بکشنند .در این عملیات تیپ های  8 نجف با 18 گردان، 25 کربلا با 12 گردان، 17 علی ابن ابی طالب(ع) با 10 گردان، 14 امام حسین(ع) با 15 گردان، 44 قمر بنی‌هاشم(ع) با 4 گردان، 35 امام سجاد(ع) با 7 گردان و لشکر 30 زرهی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تیپ 1 لشکر 21، تیپ 84 خرم آباد، یک گردان از تیپ 58 ذوالفقار از ارتش و همچنین 8 گردان توپخانه از ارتش و سپاه بود. ایران در شروع این عملیات، 60 گردان پیاده شامل 52 گردان از سپاه، 8 گردان از ارتش و ژاندارمری به کار گرفت، در حالی که استعداد ارتش عراق 20 گردان برآورد می‌شد. قوای ایران در این عملیات 6 گردان تانک در برابر 10 گردان تانک عراق و 3 گردان مکانیزه در برابر 7 گردان مکانیزه ارتش بعثی در اختیار داشتند.فرماندهان یگان‌های منظور شده برای این عملیات از اول مهرماه در جریان قرار گرفتند و کار شناسایی از منطقه را شروع کردند.

از 20 مهرماه 1361 کار جابجایی یگان‌ها برای انجام عملیات آغاز شد. 26 مهرماه برابر با اول ماه محرم بود و بر همین اساس اسم عملیات به نام محرم خوانده شد. قرار بود نیروی هوایی روزی 10 پرواز تاکتیکی و 6 پرواز پوشش هوایی انجام دهد. هوانیروز هم با 10 بالگرد کبری و 10 بالگرد 214 و 4 شنوک در عملیات شرکت داشت. 110 دستگاه مهندسی نیز برای انجام عملیات پیش بینی شده بود. یگان‌های شرکت کننده در عملیات، تا اول آبان ماه در منطقه عین خوش مستقر شدند. قرارگاه عملیاتی قائم با فرماندهی مشترک حسین خرازی و سرهنگ منوچهر دژکام فعال شد. این قرارگاه با 6 قرارگاه جزء شامل 4 قرارگاه در خط و دو قرارگاه در احتیاط فعالیت می‌کرد.‏

خبری که قلب امام را شاد کرد

رزمندگان غیور تیپ 25 کربلا باید حدود 7کیلومتر پیشروی می کردند که تنها با 3 کیلومتر پیشروی توانستند تیپ 41 عراق را تحت محاصره خود در آورند .در این مرحله ما توانستیم یک هلی کوپتر را به غنیمت بگیرم .گوئی هلی کوپتر غنیمتی برای صدام حسین بوده که روز گذشته به این منطقه آمده بود اما در راه باز گشت موفق نشده بودند تا هلی کوپتر را بلندکرده و با آن از منطقه خارج شود.خبر الحاق ومحاصره تیپ 41 توسط رزمنده برادر فغانی به اطلاع دوستان رسید.خبری که قلب امام خمینی را شاد کرد .

در محور عملیاتی محرم 14 گردان و 6000هزار رزمنده دلاور از نیروهای شمال حضور داشتند. آشپزخانه رزمندگان در منطقه موسیان بود.از آنجائیکه  منطقه زیر آتش کاتویشا و توپخانه دشمن بود ،نیروهای آشپزخانه مجبور به ترک محل شده بودند .از این رو ما تغذیه مناسبی در طی عملیات نداشتیم .

ما در سنگر فرماندهی ،فرماندهان تیپ ها وگردان ها را نسبت به منطقه وعملیات توجیه كردیم .

سر دارانی چون شهید محمد ابراهیم مهرریزی مسئول محور ،شهید محمد حسین عمویی محور اطلاعات ،شهید احمد کاکا جانشین گردان محمد باقر ، شهید بی نیاز فرمانده گروهان ، شهید همافر خلبان احمد محمدی خواجه در این عملیات آسمانی شدند.

بارش باران و غافلگیر شدن عراقی ها

در این عملیات ما در مناطق چم سری ،چم هندی ، شهرك زبیدات ،چاه نفت بازرگان استقرار یافتیم كه بارش باران به كمك نیروها آمد .دشمن كه تصور نمی كرد ما به آنها حمله كنیم ،غافلگیر شد .

عراقی ها موانع مستحكمی را در خطوط خود طرح ریزی كرده بودند .كانال هایی كه مین گذاری شده بودند .سیم خار دارها ،تله های انفجاری ،بمب های شیمیایی با چاشنی های الكتریكی مین های والمری ومنوری ،كه تا ده ردیف در مواضع عراقی ها كار گذاشته شده بود.

به جرات می توان گفت كه  دومین خاکریز دفاع مقدس عملیات محرم بود

هدف تیپ کربلا آزادسازی ارتفاعات حموین عراق و شهر زبیدات عراق بود.در انجا بود كه  300 نفر از رزمندگان دلاور مان به شهادت رسیده وآب آنها را با خود برد .در شب عملیات هوا كاملا صاف شد .سپاه چهارم عراق گارد صدام ،لكر 10 عراق ، تیپ 41 مكانیزه عراق  كه از سربازان سودانی تشكیل شده بود ،در منطقه ،از تنگه چزابه تا هورالهویزه و تا مهران حضور داشتند .ما 10 پاسگاه مرزی انجا را آزاد كردیم وبه استان العماره رسیدیم .منطقه کوهستانی بود. گردان هایی ما 7 روزه تشکیل شد .

عملیات محرم در 3 مرحله اجرایی شد

در مرحله سوم عباس جعفری فرمانده و گردان سیدالشهدا فردوس و گردان امام حسن عسکری و گردان ژاندارمری و گردان علی ابیطالب بعد از 500متر پیشروی  ازجناحین راست و چپ  با تیپ نجف اشرف و گردان امام حسن و یازهرا الحاق می کرد.وخط را تثبیت نمود.

ما شناخت كافی روی منطقه نداشتیم . 15 ابان 1361 گردان سیدالشهدا و گردان امام حسن عسکری در ساعت 30/11 شب به میدان مین و سیم خاردار دشمن  رسیدند . با قرائت  رمز،عملیات اغاز شد. همه نگران بودیم ،منطقه صعب العبور بود . دشمن كاتوشیا می زد .بچه ها اگر چه تركش نمی خوردند اما از موج انفجار شهید می شدند .

امام خمینی این عملیات را «فتح بزرگ محرم» نام نهادند

عملیات محرم به عمده اهداف خود رسید وپیروزی مهمی را در جبهه‌ها رقم زد. پس از موفقیت رزمندگان اسلام درعملیات مسلم بن عقیل، این عملیات توانست امید به پیروزی را در بین مسئولین كشور افزایش دهد. بر همین اساس، امام خمینی این عملیات را «فتح بزرگ محرم» نام نهادند. با پایان یافتن عملیات محرم فرمانده كل سپاه در 12/8/1361 در حسینیه جماران به حضور امام خمینی رسید و گزارش فداكاری‌های رزمندگان اسلام در این عملیات را به اطلاع ایشان رساند. امام خمینی در این دیدار فرمودند: «سلام مرا به همه رزمندگان اسلام برسانید و بگویید كه آنها قوی باشند، قویدل باشند و نفس‌های آخر این متجاوزان را بگیرند و با قدرت عمل كنند كه خداوند پشتیبان شما است.

انتهای پیام/موسوی نژاد


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات